Hızlı, Dayanıklı, Hassas

Alüminyum sektörü ülkemizde yükselen bir değer olmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde alüminyum sektöründeki büyüme ve buna bağlı olarak oluşturduğu istihdam, ihracat rakamlarındaki artış ile  ülke ekonomisine  büyük fayda sağlamaktadır.

Sektörün büyük ihtiyaçlarından bir tanesi olan alüminyum eloksal tesisleri yakın bir geçmişe kadar ülkemizde sadece büyük ölçekli alüminyum firmalarında bulunurken bu tesisin imali ve kurulumu yalnızca yabancı firmalarca yapılabilmekte ve büyük bütçeler ayrılmaktaydı. Bu tesisin en önemli makine ekipmanlarından olan Eloksal Vinç Sistemleri ise yine aynı yabancı firmalardan tedarik edilmekteydi.

Günümüzde ise Alüminyum sektörün de öncü birçok kuruluşa firmamız tarafından alüminyum eloksal tesislerinde çalışan eloksal tesis vinçlerinin imali ve montajı yapılmış, bu sayede firmaların dışa bağımlılıkları azaltılarak üretim kapasitelerinde ciddi artışlar sağlanmıştır.
Yapılan eloksal vinçleri, muadili olan yabancı firmalara göre çok daha düşük maliyetlerde Alüminyum sektörünün hizmetine firmamız tarafından sunulmaktadır. CMAK Eloksal Vinci nin başlıca özelliklerinden bahsedecek olursak;

  • Kompakt- Estetik ve Güvenli Tasarım
  • Tam otomatik ve Yarı Otomatik Çalışabilme (otomasyon ile)
  • Düşey ve Yatay klavuzlama ile hassas hareket serbestliği
  • Yatayda Kramayer Tahrik Sistemi ile Mükemmel Sistem Otomasyonu ve yüksek pozisyonlama hassasiyeti.
  • Kaldırma Grubunda Zincir Kullanımı (Asidik Ortama Uygun)
  • Tüm hareketlerde Hız kontrol Cihazı ile çalışma hassasiyeti

Yukarıda yazılı özellikler bir Eloksal tesisinde eski klasik tasarımlara göre kapasiteyi minimum %50 arttırmaktadır. Tam Otomasyonlu uygulamalarda insansız kullanım olduğundan işgücü kaybının önüne geçilmekte ve tesis 24 saat çalışabilir duruma gelmektedir. Bu sayede çok büyük kapasitelere daha düşük maliyetler ile kısa zaman içerisinde ulaşılabilmektedir.
Sektörün öncü firmalarından olan Sistem Alüminyum San. ve Tic. A.Ş Firmasının Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar YEREKABAN ile yapmış olduğumuz görüşmede bizlere, görüşlerini ve sektörle ilgili deneyimlerini aktarıyor;

Sistem Alüminyum olarak 1994 yılında İstanbul Merter’de 3000 m2’lik alanda alüminyum profil imalatına başladık. 1998 yılına kadar burada imalatına devam eden firma daha sonra İstanbul Hadımköy’deki yerine taşınmıştır. 2013 yılına kadar Hadımköy adresinde faaliyet gösteren firmamız 2013 Yılında Çorlu’da 350.000 m2 üzerine kurulan 60000 m2’lik kapalı alanda yeni yerinde günün koşullarına göre modernize edilen tesisimiz, 1100 ton/ay kapasiteli 2750 tonluk presimiz sayesinde yıllık üretim kapasitemiz 35000 ton/yıl olacaktır.
Alüminyum eloksal tesis Vinçlerini CMAK markası ile Çakmak Vinç San. Ve Tic. A.Ş firmasından tedarik ettik. Montajı ve devreye alma işlemleri kısa bir zaman önce tamamlanan eloksal tesisimizin tam kapasite ile çalışmaya başlaması ile 1750 ton/ay üretim kapasitemiz %50 oranında artarak yaklaşık 2600 ton/ay olacaktır. Tesisin kurulumundan bu yana bir tedarikçi den çok bir çözüm ortağı olması, ihtiyaçlarımız doğrultusunda bizleri yönlendirmesi ve göstermiş olduğunu ilgiden dolayı CMAK ailesine teşekkür etmek isterim.